top of page

Sebzeleri Taze Tutmak İçin Nasıl Saklanır?

Sebzeleri doğru şekilde saklamak onları taze ve yemek için güvenli tutar. Bazı sebze ve meyvelerin buzdolabında saklanması gerekir, bazılarının buzdolabına yerleştirilmeden önce olgunlaşması gerekir, bazılarının ise en iyi şekilde oda sıcaklığında veya serin ve kuru bir yerde saklanması gerekir. En sevdiğiniz sebzelerin nasıl saklanması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Yapraklı yeşillikleri taze tutmak için saklamak

Yapraklı yeşillikler, durulanırsa, kağıt havluya veya çay havluya sarılırsa ve bir kapta veya kapalı plastik torbada soğutulursa daha uzun süre taze kalır. Bunu marul yeşillikleri, Çin lahanası, İsviçre pazı, lahana ve ıspanak ile yapabilirsiniz.


Kabak ve kök sebzeleri taze tutmak için saklamak

Kabak ve kök sebzeler, dolap veya kök kiler gibi buzdolabının dışında serin, karanlık ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Sarımsak, soğan, patates, tatlı patates, tatlı patates, balkabağı ve şalgamları da bu şekilde saklayabilirsiniz.


Domatesleri taze tutmak için saklamak

En lezzetli domatesler için, doğrudan güneş ışığından uzakta oda sıcaklığında saklayın. Bu onların eşit şekilde olgunlaşmasına yardımcı olacaktır. Olgunlaştıklarında buzdolabına yerleştirilebilirler.


Havuç, patates, brokoli, lahana ve kereviz gibi sebzelerin çoğu, buzdolabınızın sebzeliğinde plastik bir torba veya kapta saklanmalıdır. Mantarlar en iyi kağıt torbada saklanır. Sebzeler, buzdolabının meyvelerden farklı bir bölümünde saklanmalıdır. Bu onların çok hızlı olgunlaşmasını önleyecektir.


Hemen yiyemiyorsanız sebzelerinizi dondurun

  • Sebzeleri evde dondurmak, besinleri korumanın ve tüm yıl boyunca yaz sebzelerinin tadını çıkarmanın hızlı ve kolay bir yoludur.

  • Çoğu sebzenin dondurulmadan önce beyazlatılması gerekir. Bu, sebzenin tamamını veya parçalarını 1-2 dakika kaynatmanız ve ardından pişirme işlemini durdurmak için hemen buzlu suya koymanız gerektiği anlamına gelir. Bu, sebzelerinizin dondurucu yanmasını önleyecektir. Dondurulmuş sebzeler bir yıla kadar iyi olacaktır.

  • Enginar, Belçika hindibası, patlıcan, marul, patates (püresi hariç), turp, filiz ve tatlı patateslerin dondurulması önerilmez.

Zaman kazandıran ipucu – Yapraklı yeşillikleri eve getirir getirmez yıkamak ve saklamak onları yemek için daha uygun hale getirecektir.


Not: Önceden yıkanmış yeşillikler satın alsanız bile, eve döndüğünüzde onları tekrar durulamak iyi bir fikirdir.


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page