top of page

Meyveleri Taze Tutmak İçin Nasıl Saklanır

Gevrek ve sulu bir elmayı ısırmayı sever misiniz? Meyveleri uygun şekilde saklamak onları daha uzun süre daha taze ve lezzetli tutacaktır.

Meyveleri buzdolabında saklamak

  • Elma, çilek ve üzüm dahil olmak üzere çoğu taze meyve, orijinal ambalajında ve buzdolabınızın sebzeliğinde saklanırsa daha uzun süre dayanır.

  • Meyveler buzdolabında yaklaşık bir hafta dayanabilir. Bozulmamaları için mümkün olan en kısa sürede yemek iyi bir fikirdir.

  • Küçük delikleri (açıklıkları) olan plastik torbalar, nemi serbest bırakarak meyvelerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur. Üzüm, yaban mersini, kiraz veya çilek için harikadırlar.

Biliyor musun? Elma, diğer meyve ve sebzelerin daha hızlı olgunlaşmasına neden olur. Mümkünse buzdolabında ayrı bir yerde saklayın.


Tezgahta önce olgunlaşması gereken meyveler

Tezgahta olgunlaşması gereken meyveler şunlardır: kayısı, avokado, guava, kivi, mango, kavun, nektarin, papaya, şeftali, muz ve erik. Olgunlaştıktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.


Meyveleri kök mahzende saklayabilir miyim?

Evet. Elma gibi meyveler, kiler gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde (hatta karanlık bir dolapta) mahzeninizin sıcaklığına ve nemine bağlı olarak yaklaşık altı ay saklanabilir.


#meyve


Meyveleri kök mahzende saklayabilir miyim?

Evet. Elma gibi meyveler, kiler gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde (hatta karanlık bir dolapta) mahzeninizin sıcaklığına ve nemine bağlı olarak yaklaşık altı ay saklanabilir.


Hemen yiyemiyorsanız meyvenizi dondurun

Çoğu meyve dondurulabilir ve tüm yıl boyunca olgun meyvelerin tadını çıkarmanın lezzetli bir yoludur. Dondurulmuş meyveler, smoothie yapmak, sıcak mısır gevreğine eklemek, keklerde ve hızlı ekmeklerde kullanmak, yoğurtla karıştırmak veya krep ve waffle için meyve sosu yapmak için harikadır. Çoğu meyve, bir yıla kadar dondurucuda iyi olacaktır.


Meyveleri dondurmak için:

Meyveleri dondurmanın birkaç farklı yolu vardır. Bunları bütün, küçük parçalar halinde dondurabilir veya şuruplu bir kavanoza koyabilirsiniz.


Bu yöntem meyveleri dondurmak için iyi çalışır:


1) Çilekleri suyla nazikçe yıkayın ve süzün.


2) Çilekleri bir çerez kağıdına tek bir tabaka halinde yayın. Dondurucuya yerleştirin. Bu, meyvelerin birbirine yapışmasını önlemeye yardımcı olur.


3) Meyveler sertleştiğinde, meyveleri etiketli dondurucu poşetlere veya kaplara koyun.


Zaman kazandıran ipucu -- Bazı meyvelerinizin daha hızlı olgunlaşmasını ister misiniz? Meyveyi bir elma veya muzla birlikte bir kağıt torbaya koyun. Elmalar ve muzlar, diğer meyvelerin olgunlaşmasına yardımcı olan bir gaz salgılar.2 görüntüleme0 yorum
bottom of page